Gizemli Kraliçe Nefertiti

Efsane mısır kraliçesi Nefertiti M. Ö. 1355-1335 yılları arasında hüküm süren Firavun Akheneton'un (IV. Amenhotep) eşi ve çocuk yaşta tahta çıkan Tutankamon'un da üvey annesiydi.

Eski Misir tarihine ait bütün kitaplar onun dillere destan guzelliginden bahsediyor. Asıl adı Tadukhepa'ydı,
O kadar güzeldiki eski mısırda ‘’güzel geliyor’’ anlamına gelen Nefertiti ismiyle anılmaya başlandı.
Kralice Nefertiti nin mısıra nerden geldği tam olarak bilinmiyor. Tahminler asil bir aileden geldiği ve çekik gözlerinden dolayı asya kökenli olabileceği yönündedir..

Akhenaton ve Nefertiti’nin erkek çocukları olmadı bu evlilikten 6 kızları dünyaya geldi..
 
Kralice Nefertiti o dönemin en güçlü kadınlarından biriydi. Kocası firavun Akhenathonla aynı eşit haklara sahipti bazı kararları kocasının yerine verebİliyordu. Bir kraliçenin firavunla aynı yetkiye sahip olması mısırda alışılmış bir durum değildi. Bundan Halk ve din adamları rahatsızdı. Çok tanrılı dinden Tek tanrılı dine geçişte eşine verdiği destek yüzünden düşmanları artmıştı. Akhenaton bu dini reformu başaramamıştı ama yinede Akhenaton dünyanın ilk tek tanrılı dine inanan insanı olarak anılır.
Tahta çok fazla kalmadılar çünkü Akhenaton sarayda herkese yayılan bir salgın hastalıktan öldü.. Akhenatonnun ölümümnden bir süre sonra sırları ile birlikte Nefertitide 35 yaşında öldüğü söyleniyor..
Nefertitinin mumyası Misir- Luxor kentinde Krallar Vadisinde Joann Fletcher tarafindan bulundu. Araştırmacı Joann Fletcher mumyanın ağzında darp izleri olduğunu açıkladı.
Bu  bulgu ölümünün bir cinayet olabilme olasılığını ortaya çıkartıyor...
 
 
 
Berlin Antik Mısır Müzesi'ndeki Kraliçe Nefertiti büstü.
 
 
 
 
Alyans ile Nefertiti bağlantısı..
 
 

Günümzüde evlliğin bir simgesi olarak takılan yüzüğün ilk kullanıcısının Nefertiti olduğunu biliyormuydunuz?

O zamanlar savaşcı mısır askerleri beline bir halka takarlarmış. Bu halka birbirlerine olan güvenin sadakatın bir simgesiymiş. Firavunu IV. Amenhotep bu halkaların küçük bir benzerini eşi Nefertitiye yaptırmış.

işte bu halka NEfertiti efsanesiyle birlikte günümüze kadar gelmiş..

 

 

Son

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !